A hétfőre tervezett folytatás egy kicsit csúszott. Őszinte leszek, azért, mert lusta voltam írni róla. Na de ma pótlom az elmaradásomat... 

Ha lemaradtál volna az 1. részről, akkor nézd meg azt is. Tök érdekes. 1. rész itt

D-vitamin:

A neve sok más vitaminhoz hasonlóan nem egyetlen vegyületet jelöl, hanem több molekulát. Egyaránt hormonnak és vitaminnak is tekintik, mivel a szervezet képes a szintetizálni és számos életfunkcióban fontos szerepet játszik.

Napfény segítségével a szervezet elő tudja állítani, ugyanakkor táplálkozás során is pótolni tudjuk. Két fő formája van, D3 (kolekalciferol) és a D2 (ergokalciferol). Míg előbbi az UV-B-sugárzás hatására a bőrben képződhet 7-dehidro-koleszterinből. Állati eredetű élelmiszerekből D3-at és D2-t is magunkhoz vehetünk, míg a növényi ergoszterinből ultraibolya fény hatására ergokalciferol képződik, így növényi és gombaeredetű élelmiszerekből D2-höz juthatunk. Érdekesség, hogy az ipar is ebből állítja elő.

Önmagában a vitamin inaktív, a vérrel a májba jut, ahol átalakítással kalcidiol (25-hidroxikolekalciferol) keletkezik. A vesében további enzimatikus folyamatok hatására létrejön a D-vitamin szervezetünkben legaktívabb formája, a kalcitriol. A szintézis kétszer olyan intenzív fiatalokban, mint idősekben, akik esetében ezért a hiányállapot létrejöttének veszélye nagyobb. A bevitt vitaminnak körülbelül 50-80%-a szívódik fel. Napi néhány perc napozással fedezzük az igényt, sőt a hivatalos álláspont alapján a nyári napozás a téli vitaminigényt is fedezheti.

A D-vitamin szervezetben betöltött szerepe, hogy szabályozza a növekedést, a fejlődést és a csontok helyreállítását a kalcium és foszfát vékonybélből történő felszívódásának kontrollálásával, valamint az osteoblast(csontképző)- és osteoclast(csontfaló sejtek)-aktivitást is befolyásolja. A csontok, ízületek, fogak optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő D-vitamin bevitel. Hiánytünete gyermekkorban az angolkór, ami nem megfelelő csont- és ízületi fejlődéssel, gyenge izomzattal jár, felnőttkorban az osteomalacia(csontlágyulás) és osteoporosis, ami törékeny csontokat és izomgyengeséget eredményez.

Fontos tünet még a hypokalcaemia kialakuló vázizom görcs. Elégtelen táplálkozás során pótlásra lehet szükség, különösen igaz ez az amenorrhoeás sportoló nők esetében, akik az osteoporosisra hajlamosabbak. A kombinált D-vitamin- és kalciumpótlás lelassíthatja, gátolhatja a csonttömeg vesztést és a már kialakult állapot romlását.

Ilyen célokra napi szinten kb 1000-1500 mg/nap kalciumra és 400 IU D-vitamint használnak, de ebben az orvosi előírás lesz a döntő, mivel az egészségi állapot fogja befolyásolni a dózisokat.

Forrásai: máj, tőkehalmájolaj, vaj, tojássárgájában.

Sportolók napi szükséglete: 200-600 NE/nap, illetve egyes nézetek szerint 1000-3000 NE/nap

 dvitamin.jpg

K-vitamin:

K-vitamin, lehet a növényi fillokinon(K1-vitamin), a bakterialis menakinon(K2-vitamin). A K-vitamin a véralvadási faktorok egy részének (II., VII., IX., X., protein C, protein S, protein Z) szintéziséhez és a csontképzéshez elengedhetetlen.

Antibiotikumos kezelés során a bélflóra elpusztításával hiányállapot jöhet létre. Mesterséges származékai a vízben is oldódnak.

Véralvadás gátló esetén csakis kizárólag ORVOSSAL konzultálva alkalmazhatóak K-vitamin tartalmú készítmények.

Az emelt K-vitamin felvétel a csontképződésre jellemző markerértékek szintjét 15-20%-al emeli, míg a lebontásra utaló értékek 20-25%-os mérséklődésével járt, ami arra utalhat, hogy segítségével valószínűleg javítható lehet az érintett női sportolók csoportjában a csontok szilárdsága.

Forrásai: Spenót, káposzta és más zöldségek, sertésmáj, tejtermékek, sütőtök, paradicsom de a szervezetünkben is szintetizálódik (bélbaktériumok által).

Sportolók napi szükséglete: 700-900 µg/nap, viszont egyes ajánlások szerint ennek tizede is elegendő, nők esetében 70 µg, férfiak esetében 80 µg

K-Vitamin.jpg

A cikk forrásai:

Tihanyi András – Teljesítményfokozó Sporttáplálkozás

Google

A bejegyzés trackback címe:

https://vikingwarrior.blog.hu/api/trackback/id/tr985646410

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása